გაკვეთილის გეგმა
საგანი: ქართული
ლიტერატურა
მასწავლებელი:
ქეთევან ილურიძე
( არასახელმწიფო საერო სკოლა „ალბიონის“ ქართული ენისა და ლიტერატურის
წამყვანი მასწავლებელი )
სწავლების საფეხური/კლასი:
VI1
მოსწავლეთა რაოდენობა:
20
თემა:
ბულინგი რეზო ჭეიშვილის „სურათებიანი წიგნის“ მიხედვით
მიზანი:
მოსწავლეები შეძლებენ ბულინგის რაობის გააზრებას; მოთხრობაში წარმოდგენილი „ჯუნგლის
კანონს“ დააკავშირებენ მასთან; დაახასიათებენ მოძალადეს და მოკლეშარვლიან ბიჭს. ქვეტექსტებში
ამოიკითხავენ ნაწარმოების იდეას - „სიკეთით სძლიე შენს მტერსა.“
ესგ.:
ქართ. დაწყ. (II)
2; ქართ. დაწყ (II)
7.
ზოგადი განათლების
ეროვნული მიზნები:
1.
შეძლოს დამოუკიდებლად ცხოვრება
2.
იყოს კანონმორჩილი და ტოლერანტი მოქალაქე
№
|
აქტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო
|
1.
|
საორგანიზაციო
საკითხები: სიის ამოკითხვა, თემისა და მიზნის გაცნობა, შეფასების
კრიტერიუმების გაცნობა
|
ვერბალური ახსნა
|
მთელ კლასთან
|
შეფასების კრიტერიუმები, დაფა, ცარცი
|
5წთ.
|
2.
|
პრობლემის იდენთიფიცირება
და ანალიზი---კითხვებით გავარკვევ, რა არის აუცილებელი ჯანსაღი
ურთიერთობებისათვის, რა სწყინთ და რა სიამოვნებთ თანაკლასელებთან ან სკოლელებთან
ურთიერთობის დროს. იციან თუ არა რა არის ბულინგი. კითხვა-პასუხის შედეგად ჩამოყალიბებულ
ბულინგის განმარტებას დავწერთ დაფაზე
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელ კლასთან
|
დაფა, ცარცი
|
10წთ.
|
3.
|
პრობლემის დანაწევრება
და იდეების გენერირება ---გადავალ გაკვეთილის მთავარ თემაზე- რ. ჭეიშვილის
„სურათებიანი წიგნი“. მოსწავლეებს დავავალებ, გადაშალონ სახელმძღვანელოები , დავურიგებ
წინასწარმომზადებულ ვარაუდების სქემას, დავაწყებინებ კითხვას პაუზებით. ჩემ მიერ
განსაზღვრულ ეპიზოდებთან შევაჩერებ, დავაწერინებ, მათი ვარაუდით, როგორ განვითარდება
მოვლენები (ისე როგორც მოძალადე მთხრობელი ფიქრობს, თუ სხვაგვარად). მოსწავლეები
ვარაუდების გამოთქმისას ახსნიან საკუთარ პოზიციას, რატომ ფიქრობენ ასე.
|
პაუზებით კითხვა
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღვანელო, ვარაუდების სქემა, კალამი
|
15 წთ.
|
4.
|
შეჯამება---მოთხრობის
გაცნობის შემდეგ მოსწავლეებს დავავალებ, შეაჯამონ- ელოდნენ თუ არა ასეთ დასასრულს, რა უარყოფითს ხედავენ
„ჯუნგლის კანონებით“ ცხოვრების დროს, არის თუ არა ამ ფორმით ცხოვრება ბულინგი, აუცილებელია
თუ არა ჩაგვრის დროს შურისძიება, როგორ დაახასიათებენ ბულინგის წევრმხარეებს- მოძალადესა
და ჩაგრულს.შეუძლიათ თუ არა ნაწარმოების თემა დააკავშირონ ცხოვრებისეულ ფაქტებთან.
მსჯელობის დროს უნდა გამოკვეთონ მოთხრობის იდეა („სიკეთით სძლიე შენს მტერსა“) იდეამდე
მისასვლელად დავუსვამ კითხვას, რატომ ვერ შეძლო მოძალადემ მოკლეშარვლიანი ბიჭის დაჩაგვრა?
|
დისკუსია
|
მთელ კლასთან
|
10წთ.
|
|
5.
|
შეფასება
(მოსწავლეებს შევაფასებ როგორც განმავითარებელი, ისე განმსაზღვრელი შეფასებით)/ იხ.
შეფასების სქემა.
|
ვერბალური ახსნა
|
ინდივიდუალური
|
შეფასების სქემა
|
3წთ.
|
6.
|
საშინაო დავალება
(მოსწავლეებს დავავალებ, შინ რამდენჯერმე ისევ წაიკითხონ მოთხრობა და დაწერონ თემა
-„როგორ იცვალა ფერი მჩაგვრელმა“).
|
ინსტრუქტაჟი
|
მთელ კლასთან
|
რვეული, კალამი
|
2წთ.
|
შედეგები : მოსწავლეებმა
უნდა შეძლონ ბულინგისა და ,,ჯუნგლის კანონის“
ერთმანეთთან დაკავშირება. მოთხრობის იდეის გააზრებით იგრძნონ საკუთარი პასუხისმგებლობა
ადამიანებთან ურთიერთობის დროს.დაინახონ წიგნის
ძალა ადამიანთა ცხოვრებაში.ასევე, გამოუმუშავდეთ
ტექსტზე მუშაობის უნარები - გააზრება, მსჯელობა
და დასკვნის გამოტანა.
რესურსები :
1. ქართული
ლიტერატურა მე-6 კლასი, ავტორები: ვახტანგ როდონაია, ნინო ნაკუდაშვილი, ავთანდილ არაბული,
,,სწავლანი“, 2018 წელი.( მოსწავლისა და მასწავლებლის წიგნები)
2. ვარაუდების
სქემები
3. მოსწავლეთა
შეფასების სქემა
4. კალმები,
საკლასო-საშინაო წერის რვეულები
5. დაფა,
ცარცი
მოსწავლეთა შეფასების სქემა
მე-6 კლასი
რ. ჭეიშვილის ,,სურათებიანი წიგნი“
ინდიკატორი
|
10-9
|
8-7
|
6-5
|
4-3
|
2-1
|
ტექსტზე მსჯელობა და დასკვნის გამოტანა.
|
კარგად მსჯელობს ნაწარმოებში განვითარებულ მოვლენებზე
სხვადასხვა პერსონაჟის პოზიციიდან. ყურადღებას ამახვილებს კონკრეტულ დეტალებზე, გაიაზრებს
მათ ნაწარმოების საერთო კონტექსტში.
|
მსჯელობს ნაწარმოებში განვითარებულ მოვლენებზე, თუმცა
უჭირს სხვადასხვა პერსონაჟის პოზიციიდან შეხედოს საკითხს. ყურადღებას ამახვილებს
მთავარ საკითხზე, თუმცა უჭირს დეტალებზე მსჯელობს.
|
მეტ-ნაკლებად მსჯელობს ნაწარმოებში განვითარებულ მოვლენებზე.
ზედაპირულად უყურებს საკითხს სხვადასხვა პესონაჟს პოზიციიდან. ყურადღებას ნაკლებად
ამახვილებს კონკრეტულ დეტალებზე, უჭირს მათი გააზრება ნაწარმოების საერთო კონტექსტში.
|
ნაკლებად მსჯელობს ნაწარმოებში განვითარებულ მოვლენებზე.
ყურადღებას ზედაპირულად ამახვილებს ზოგიერთ დეტალზე; ვერ იაზრებს მათ ნაწარმოების
საერთო კონტექსტში.
|
ვერ მსჯელობს ნაწარმოებში განვითარებულ მოვლენებზე,
უჭირს დასკვნის გამოტანა.
|
ქეთევან ილურიძე
2018-2019 სასწავლო წლის 25 ოქტომბერი